Przejdź do treści

Małe dzieci Wielkich uczuć

children expressions animatedCzy Twój maluch wybucha płaczem na każde skinienie? Czy tak jest zawsze, gdy np. ktoś śmieje się z niego? Ten artykuł pomoże Ci się dowiedzieć jak postępować z nadwrażliwym dzieckiem i kiedy należałoby skonsultować się z psychologiem.

Dzieci są wrażliwe z natury. Poza nielicznymi wyjątkami, jest to zupełnie normalne, że w dzieciństwie – zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom – towarzyszą silne emocje.

Dziecko nie może wstydzić się swoich uczuć!

Żyjemy w świecie, w którym czułość bywa słabością. Dzieci często słyszą “musisz dorosnąć”, “przestań płakać”, “musisz panować nad swoimi emocjami”. Bądźmy wyrozumiali w stosunku do swoich dzieci i akceptujmy ich słabości.

Przykład, jesteś na spotkaniu i Twoje dziecko zaczyna się złościć i płakać w obecności innych. Jak więc powinieneś zareagować? Przede wszystkim nie krzycz na nie i nie uciszaj na siłę! Zaproponuj dziecku jakiś bezpieczny kącik, żeby mogło się uspokoić. Unikaj używania raniących zwrotów typu:  “A płacz sobie, tym i tak niczego nie uzyskasz”. Gniew, wstyd i smutek to normalne emocje, które towarzyszą nam w życiu. Najważniejsze jest więc uczyć dziecko łagodzić emocje, trochę je wyciszać. Ale nigdy nie zagłuszać! Niektóre dzieci, tak jak i dorośli, wyrażają swoje uczucia silniej niż inni. Jeśli tak jest w przypadku Twojego dziecka to nie pozwól by miało z tego powodu poczucie winy.
Mów dziecku, co może zrobić, gdy poczuje się źle (np. że może wypłakać się w ustronnym miejscu, przejść się – gdy jest zdenerwowane, zacząć liczyć do 20).

Nie możemy też  zapominać o pięknych cechach, które wiążą się z wrażliwością. Dzieci wrażliwe są często obdarzone szczególną umysłowością. Są zazwyczaj niezwykle kreatywne, mają dobrze rozwiniętą intuicję i empatię. To dzieci wysokiej czułości i dla nich wszystko jest niebywale ciekawe. Przejawiają zazwyczaj wiele talentów i energii oraz mają naprawdę wiele do zaoferowania.

Dzieci wrażliwe nie przepadają za nowymi sytuacjami, ponieważ szybciej niż inni rówieśnicy osiągają poczucie zagrożenia, mocniej przeżywają stres i potrafią wcześniej przewidzieć skutki podejmowanych działań.

Kiedy szukać profesjonalnej pomocy?

Dzieci, które są szczególnie wrażliwe (wręcz nadwrażliwe) mają skłonność do zamykania się w sobie, wręcz wycofywania. Mają tendencję do popadania w nerwowe zachowania takie jak: obgryzanie paznokci, zgrzytanie zębami.. Zbyt często bywają zdenerwowane i zaniepokojone. Mają nawet skłonność do stanów depresyjnych. Wtedy warto skonsultować się z psychologiem, bo być może istnieją wskazania do terapii, dzięki której w przyszłości dziecku będzie się zdecydowanie łatwiej i spokojniej żyło.