Przejdź do treści

Integracja z certyfikatem

W ostatnim czasie Rodzice często zadają pytanie, jakie certyfikaty powinien mieć terapeuta przeprowadzający diagnozę procesów Integracji Sensorycznej (SI) oraz terapię. Coraz częściej zdarza się bowiem, iż w gabinetach przyjmują osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji. Wychodząc naprzeciw pytaniom podajemy jakie kursy powinien mieć ukończone terapeuta integracji sensorycznej, aby móc przeprowadzać tego typu badanie oraz terapię.

Szkolenie na terapeutę odbywa się dwustopniowo.

I stopień

I stopień jest przede wszystkim częścią teoretyczną, przybliżającą problematykę  prawidłowych i zaburzonych procesów integracji sensorycznej. Podbudowa teoretyczna jest także przepustką do odbywania II stopnia kursu. Szkolenie to jednak w żaden sposób nie uprawnia do przeprowadzania diagnozy, a także terapii w tym zakresie. Umożliwia natomiast lepsze rozumienie samego tematu. W kursie tym mogą uczestniczyć osoby posiadające wykształcenie w zakresie fizjoterapii, medycyny, psychologii, pedagogiki (z wyłączeniem niektórych specjalności), pedagogiki specjalnej, logopedii.

II stopień

certyfikat_integracji_sensoAby uczestniczyć w kursie II stopnia w zakresie diagnozy i terapii integracji sensorycznej musi mieć ukończony kurs I stopnia, udokumentowane co najmniej roczne doświadczenie w pracy terapeutycznej (nie SI).

Podczas kursu kandydaci na przyszłych terapeutów zapoznają się z procedurami diagnozy, a także poszczególnymi elementami pracy terapeutycznej. Kurs kończy się egzaminem teoretyczno – praktycznym. Po otrzymaniu pozytywnej oceny uczestnik otrzymuje certyfikat, który uprawnia go do przeprowadzania diagnozy oraz terapii integracji sensorycznej.

W Polsce najbardziej znane ośrodki szkolące terapeutów integracji sensorycznej działają pod auspicjami PTIS (Polskie Towarzystwo Integracji Sensorycznej) oraz PSTIS (Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Integracji Sensorycznej).

Magdalena Łagowska

4 komentarze do “Integracja z certyfikatem”

  1. Fajnie, że o tym piszecie. Osobiście natknęłam się na terapeutę integracji sensorycznej, o ile można go tak nazwać, który nie posiadał kwalifikacji. Rodzice, szukajcie tylko certyfikowanych terapeutów.

  2. Fajnie, że o tym piszecie. Osobiście natknęłam się na terapeutę integracji sensorycznej, o ile można go tak nazwać, który nie posiadał kwalifikacji. Rodzice, szukajcie tylko certyfikowanych terapeutów.

  3. Na stronie PTIS jest rejestr wszystkich certyfikowanych terapeutow – przydatna sprawa, jeśli chcemy sprawdzić terapeutkę do której zapisaliśmy dziecko…

  4. Na stronie PTIS jest rejestr wszystkich certyfikowanych terapeutow – przydatna sprawa, jeśli chcemy sprawdzić terapeutkę do której zapisaliśmy dziecko…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *