Przejdź do treści

Fajnie się śmiać

warto sie śmiaćUśmiechaj się rano, uśmiechaj wieczorem…to słowa piosenki, które brzmią mi w uszach jeszcze od czasu dzieciństwa. Moja mama często śpiewała ją, czy dzień był pogodny, czy na dworze była plucha. Zawsze powtarzała, że uśmiechem zjednuje się ludzi. I miała rację. Wszyscy lubimy przecież uśmiechniętych ludzi. To z nimi lubimy przebywać, czujemy się przy nich dobrze i zapominamy o problemach dnia codziennego.

Śmiech pozytywnie wpływa także na rozwój naszych pociech. Dziecko szczęśliwe – to dziecko uśmiechnięte, radosne. Naukowcy udowodnili, że dzieci, które częściej się uśmiechają są bardziej odporne na różne choroby oraz mogą odczuwać mniejszy ból, gdy się np. uderzą. Dzieje się tak dlatego, ze podczas śmiechu w organizmie wytwarzają się endorfiny, zwane inaczej hormonami szczęścia. Śmiech to także świetna terapia na stres. Dlatego zarażajmy śmiechem nasze dzieci. Opowiadajmy ciekawe historie, uczmy wesołych wierszyków, pokazujmy, że można i trzeba się śmiać każdego dnia. Tak, by dziecko powiedziało kiedyś, jak niedawno mój syn do innego chłopca – „Wiesz, moja mama żartuje, oni ciągle z tatą się śmieją i żartują. Fajnie jest się śmiać.”

2 komentarze do “Fajnie się śmiać”

  1. Terapia nazywa się geloterapia i najczęściej prowadzona jest w oddziałach szpitalnych. Ja spotkałam się z grupą terapeutyczną w Centrum Onkologii w Warszawie. Gdy brakuje już nadziei śmiech potrafi zdziałać cuda… Zresztą śmiać się należy prawie zawsze i wszędzie.

    Magdalena Łagowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *